Vivian Grunblatt: “Den svenska kunden är det perfekta botemedlet mot säsongsbundenheten”

Vivian

Mallorcafastigheters grundare Vivian Grunblatt intervjuades den 8 maj 2016 av El Mundo, en av Spaniens största tidningar, angående den svenska bostadsmarknaden på Mallorca.

Hon välkomnar mig på kontoret med en bricka färska bullar och trots sitt efternamn, sitt nordiska utseende och sin något främmande accent, råder inga tvivel om att denna kvinna är en inhemsk mallorkinska, född på ön och uppväxt i en stad som var betydligt lugnare än den vi ser idag. Efter att ha studerat statsvetenskap i USA, upptäckte hon att hennes kall låg i affärer och företagsamhet. Idag är hennes mäklarfirma en av de mest betydande när det gäller förståelse för den svenska kundens behov och önskemål. Detta trots en ständigt ökande konkurrens om att fånga intresset hos kunder på en marknad som inte är så väldigt stor – cirka tio miljoner invånare – men ändå mycket lukrativ och stabil. Intervjun äger naturligtvis rum i Santa Catalina, Palmas alldeles egna ”Little Sweden”.

F: Vad fick dig att satsa på den svenska marknaden vid en tidpunkt då den nästan precis hade börjat utvecklas? Var du något av en visionär?

S: Jag påbörjade det här projektet för drygt tio år sedan, år 2005, tack vare olika omständigheter. Från början verkade jag ifrån Sverige, eftersom min man arbetade som konsult för ett internationellt företag med bas där. Tidigare hade jag haft ett företag inriktat på fastighetsservice, som jag sålde när jag flyttade. För mig var detta ett sätt att erbjuda en produkt jag kände till och samtidigt kunna ha ett arbete som tillät mig återvända frekvent till Mallorca, där jag föddes (trots att mina föräldrar är ungrare som kom till Mallorca år 1973).
Så enkelt var det med det! Tänk, på den tiden var vi bara tre mäklarfirmor som inriktade oss på den svenska marknaden. Nu finns det tretton, inklusive ett flertal stora svenska företag som öppnat filial i Palma. Bara mellan år 2013 och 2015, har omsättningen uppskattningsvis fördubblats, vilket även såklart inneburit en stor förändring i vår kundprofil.

F: Var det svårt att sälja in Mallorca på den svenska marknaden?

S: Till en början, ja. Tänk på att majoriteten av svenskarna knappt kände till ön, eller rättare sagt, hade en förvrängd bild av den.
De visste att det var en semesterdestination – kanske hade de spenderat en vecka med familjen i Alcúdia – och de hade väl hört talas om Magaluf (med allt vad det innebär). Det fanns helt enkelt vissa fördomar. Faktum är, att under de två första åren bestod mitt arbete främst i att resa med mina kunder till ön. Genom att spendera en vecka med att visa dem både stan och landsbygden, försökte jag övertyga kunderna om att Mallorca är en oslagbar destination. Naturligtvis lyckades det. År 2007 flyttade min man och jag tillbaka till ön, familjen växte och min man anslöt sig till företaget. Allt förändrades för oss.

F: Installerade ni er redan från början här i Santa Catalina? Jag frågar eftersom jag tycker det är så intressant med svenskarnas fascination för stadsdelen.
Har du någon teori angående det hela?

S: Ja, vi startade upp här från början, främst eftersom vi då även bodde i området (det gör vi inte nu längre). Vi slog huvudet på spiken när vi valde plats, men det var en ren slump! Till en början hade vi ett mindre kontor här, det nuvarande flyttade vi till år 2009… Men nu börjar även detta bli lite trångt. Under en tid hade vi faktiskt ytterligare ett kontor i San Agustín, ett område vi också jobbar mycket med, men våra säljare föredrar att arbeta härifrån. När det gäller svenskarnas förkärlek för just Santa Catalina… Ja, det är svårt att förklara, men det finns definitivt någon form av djupare förklaring. Det har alltid funnits ett antal svenska rörelser i Santa Catalina, även då det knappt fanns svenskar i Palma. Jag tror att våra kunder uppskattar att det är en livlig men självständig stadsdel; de känner kanske att stadspulsen i till exempel gamla stan blir lite för mycket ibland. I vilket fall som helst skrivs det mycket om stadsdelen i svensk media och Santa Catalina, liksom Palma (märk väl: Palma, inte Mallorca), har blivit extremt populärt hos svenskarna.

F: Vad gör ni för att locka kunder?

S: Vi har knappt några kunder som kommer in genom dörren, direkt från gatan. Vårt rekryteringsarbete sker främst i Sverige, där vi annonserar en hel del. Vi åker även på fastighetsmässor i Sverige, vi har optimerat vår hemsida och våra medarbetare spenderar ibland hela helger med kundmöten där … Men det viktigaste är nog att vi under dessa tio år har gjort oss ett namn, skapat ett gott rykte och på så sätt kunnat växa.

F: Tidigare nämnde du att uppsvinget på den svenska marknaden har inneburit en förändring i er kundprofil, kan du förklara detta?

S: Under de första åren arbetade vi med mycket yngre kunder; par i fyrtioårsåldern som ibland letade efter semesterboende men framförallt ville investera. Det handlade om personer som redan hade tillgångar och nu ville investera i fastigheter. Detta har förändrats på de sista sex åren, något jag förmodar till viss del beror på finanskrisen. Faktum är att de kunder som är mest aktiva just nu är femtiotalister, helt eller delvis pensionerade, med mycket sparkapital som är ivriga att njuta av livet. Detta har såklart också påverkat vilken typ av bostad kunderna söker. Fram till år 2007 ville folk köpa i Santa Ponsa, Andratx och på östkusten… De sökte ofta bekväma nyproduktioner med gemensamma uteplatser, ganska typiskt för barnfamiljer. Dagens kunder föredrar en lägenhet med gångavstånd till det mesta och bryr sig mindre om antalet kvadratmeter. De vill däremot oftast ha en bra terrass eller balkong, för att kunna njuta av solen större delen av sin tid. Men framförallt söker de en bostad i stadsmiljö, med möjlighet att njuta av ön och allt den har att erbjuda. En annan intressant aspekt är att denna typen av kunder föredrar att – om det är fint väder – spendera sommaren i Sverige. De köper i princip för att kunna spendera en vecka per månad i Palma mellan september och april. Jag tror verkligen att detta är en perfekt kundprofil för en ö som alltid kämpar mot säsongsbundenhet.

F: Vilka områden och stadsdelar intresserar dessa nya kunder?

S: Först och främst är det centrala Palma som gäller, men även ställen som Cala Major, Cas Català, Illetes och Portals. Inne i centrum är det som sagt Santa Catalina som lockar allra mest, men även Son Espanyolet med området runt den nya tennisklubben börjar bli mycket populärt.

F: Son Espanyolet?

S: Ja, staden håller på att expandera i den riktningen, åtminstone för våra kunder som ofta tycker att centrala Palma blir lite väl mycket storstad. Svenskarna vill ha terrasser och sol och det finns fortfarande att hitta i Son Espanyolet. I år har vi startat upp en ny avdelning som sysslar med marknadsföring av nyproduktioner, med fokus på vad svenskar vill ha. Vi har redan varit delaktiga i tre sådana projekt, varav alla innebar upprustning av övergivna byggnader i Santa Catalina och Son Espanyolet. Samtliga bostäder i dessa fantastiska projekt såldes redan innan byggnadsarbetet hunnit börja.
Det är verkligen roligt att arbeta med upprustning och när allt kommer omkring är det ju däri framtiden för fastighetssektorn på Mallorca ligger.

F: Hur tror du den svenska marknaden kommer utvecklas de närmsta åren?

S: Jag tror absolut den kommer fortsätta växa. Under de kommande tre åren tror jag allt kommer gå mycket bra. Dock är efterfrågan större än tillgången just nu, åtminstone när det gäller vad våra kunder söker. Man måste komma ihåg att det svenska samhället går lite efter trender, och just nu är det Mallorca som är inne. Tidigare var det Marbella eller franska rivieran, men vi erbjuder helt enkelt mer: bättre förbindelser, högre säkerhet och en stad som är aktiv och pulserande året runt. När jag var liten var det inte så, men nuförtiden är Palma nästan som en miniversion av Barcelona.

F: Problemet med trender är ju att de går över. Vad ska man göra för att upprätthålla den marknad som ni ägnar all er tid åt?

S: Just nu är vi det ultimata valet för de svenska kunderna. Utmaningen blir att fortsätta vara det, vilket inte är helt lätt. Häromdagen hörde jag någon jämföra Palma med Venedig. Det kan verka överdrivet, men det är sant att det emellanåt rör sig en imponerande mängd människor här. Mallorcas charm ligger i att det är en plats där man kan slappna av, vila och njuta av ett välbevarat landskap. Trots många misstag i det förflutna, har vi lyckats bibehålla allt detta och jag tror det lönar sig att fortsätta. Men för att ge ett mycket mer konkret exempel, skulle man kunna öka satsningen på företag som erbjuder en traditionell produkt i en modern, attraktiv förpackning.

Originalartikeln kan läsas här:
http://www.elmundo.es/baleares/2016/05/08/572efa43268e3ebf0c8b45e6.html

Fyll i dina uppgifter så hjälper vi dig att hitta ditt drömboende

Nedan presenteras de senaste bostäderna till salu på Mallorca

Lyxobjekt

Nybyggd taklägenhet med privat takterrass och fantastisk havsutsikt i Cala Major

Ref. MF2483

Denna lägenhet ligger i en nybyggd högkvalitativ byggnad i Cala Major, ett privilegierat område omgivet av natur och väldigt nära havet....

1.990.000
111 m2
140 m2
Cala Major
2
3
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Rymlig och ljus lyxlägenhet i Cas Català

Ref. MF2491

Denna fantastiska lägenhet ligger i det lyxiga området Cas Catala. Det är en del av ett exklusivt fastighetsförening med delvis havsutsikt och...

2.100.000
190 m2
33 m2
Cas Catala
3
4
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Hus med vackert läge och pool i Bunyola

Ref. AD32890

Som dess namn förkunnar är Can Calma en lantlig egendom i utkanten av den charmiga byn Bunyola. Omgiven av mandelträd och tusenåriga...

2.500.000
310 m2
Bunyola
3
3
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Ljus och rymlig våning i Son Armadams

Ref. MF2489

Härlig våning med många fönster och stort ljusinsläpp på ett utmärkt läge i Son Armadams. Här bor man ett stenkast...

575.000
98 m2
7 m2
Son Armadams
3
2
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Nybyggt lyxigt townhouse i Santa Catalina

Ref. MF2490

Det här är ett lyxigt townhouse som är beläget på en lugn gata i det charmiga och livliga området Santa Catalina. Det är en...

2.950.000
225 m2
31 m2
Santa Catalina - Tennis
3
4
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Rustikt townhouse med takterrass i Andratx

Ref. MF2238

Väldigt charmigt litet hus på tre våningsplan med terrass i Andratx. Huset som är beläget på en liten och lugn...

269.000
78 m2
26 m2
Andratx
2
1
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Nyrenoverad våning med pool och fri utsikt i El Terreno

Ref. MF2112

Denna nyrenoverade bostad med fri utsikt mot havet, Bellverparken samt poolområdet, ligger på tredje våningen i en trevlig förening i El...

499.000
93 m2
22 m2
El Terreno
3
2
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Lyxiga townhouses med pool i Son Espanyolet

Ref. MFP141

I det eftertraktade området Son Espanyolet finner vi detta nya och mycket spännande projekt. 4 moderna och eleganta radhus kommer att byggas i en del av...

1.200.000
0 m2
Son Espanyolet
3
3
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Lyxigt hörnradhus med pool i Son Espanyolet

Ref. MFP141A

I det eftertraktade Son Espanyolet finner vi detta nya och mycket spännande projekt. 4 moderna och eleganta radhus kommer att byggas i den del av Palma med...

1.200.000
117 m2
62 m2
Son Espanyolet
3
3
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Lyxigt radhus med pool och terrasser i Son Espanyolet

Ref. MFP141B

I det eftertraktade Son Espanyolet finner vi detta nya och mycket spännande projekt. 4 moderna och eleganta radhus kommer att byggas i den del av Palma med...

1.200.000
125 m2
79 m2
Son Espanyolet
3
3
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Exklusiv lägenhet med havsutsikt på första linjen i San Agustin

Ref. MF2200

Mycket fin lägenhet belägen i den efterfrågade och exklusiva byggnaden Bendinat Mar som är belägen på första linjen med direkt...

1.850.000
95 m2
25 m2
San Agustin
2
2
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Ljus lägenhet i perfekt läge i Santa Catalina

Ref. MF2488

Denna elegant renoverade lägenhet har gått om naturligt ljus och är idealiskt belägen i det eftertraktade området Santa Catalina. Bara...

595.000
111 m2
10 m2
Santa Catalina - Tennis
2
3
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Trendigt townhouse med takterrass

Ref. MF1834

Detta är ett modernt och nyligen renoverat townhouse med ett utmärkt läge i det charmiga och mycket eftertraktade området Santa Catalina,...

1.150.000
170 m2
20 m2
Santa Catalina - Tennis
2
2
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Rymlig taklägenhet med enorm terrass i Son Armadams

Ref. 37824

Det här är en takvåning belägen i hjärtat av Son Armadams, en stadsdel med de kanske allra vackraste gatorna i Palma. Detta lugna...

1.345.000
166 m2
140 m2
Son Armadams
3
2
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Modern duplex i Cas Catala

Ref. AB11877

Denna vackert renoverade duplex ligger i det önskvärda området Cas Catala. Fastigheten har ett utmärkt läge, charmig stil och rymliga...

1.175.000
110 m2
Cas Catala
3
3
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Lyxig villa med hisnande havsutsikt i Camp de Mar

Ref. MF2472

Det här är en imponerande, modern villa från en välkänd och erfaren tysk byggherre med ett spektakulärt läge högt...

5.690.000
425 m2
Camp de Mar
4
4
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Bottenvåning i den exklusiva föreningen Bendinat Golf

Ref. MF2487

Denna vackra bottenvåning ligger i det lyxiga komplexet Bendinat Golf. Den prestigefyllda golfbanan ligger precis utanför komplexet. Den rymliga...

525.000
105 m2
30 m2
Bendinat
3
2
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Underbar takvåning i Son Espanyolet

Ref. MF2486

Takvåning med oslagbar charm i trendiga Son Espanyolet. Högst upp i ett tvåvåningshus hittar vi denna pärla som varsamt renoverats utan...

450.000
66 m2
34 m2
Son Espanyolet
2
2
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Takvåning med två terrasser i Palmas gamla stadsdel

Ref. MF2485

Denna soliga takvåning ligger i Palmas historiska gamla stadsdel och har två privata terrasser: en terrass som nås från sovrummet och en...

1.050.000
77 m2
59 m2
Casco Antiguo - Old Town
2
2
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Underbar, nybyggd takvåning med fantastisk terrass i Santa Catalina

Ref. MF2314

Denna vackra och ljusa takvåning ligger i den lugna delen av Santa Catalina men nära det stora utbudet av restauranger och barer i området....

900.000
127 m2
36 m2
Santa Catalina - Tennis
2
2
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Renoverad två sovrums lägenhet i Cala Major

Ref. AB35889

Denna vackra och nyrenoverade lägenhet med två sovrum ligger på gångavstånd till stranden Cala Mayor och den livliga gatan Joan Miro...

340.000
100 m2
Cala Major
2
1
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Totalrenoverad taklägenhet med terrass t i El Terreno

Ref. MF2460

Denna fina och fräscha taklägenhet i El Terreno totalrenoverades 2022 med nytt kök och nya vitvaror, nya badrum, ny el och vattenledningar, ljust...

430.000
100 m2
10 m2
El Terreno
2
2
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Elegant lägenhet med terrass och garage i Gamla Stan i Palma

Ref. RH001

Stor och solig lägenhet i söderläge en minuts promenad till La Rambla men på en lugn gata i Gamla Stan. Den perfekta bostaden för...

1.230.000
170 m2
16 m2
Casco Antiguo - Old Town
3
3
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Vacker, renoverad lägenhet i El Molinar

Ref. MF2484

Denna perfekta lägenhet med ett sovrum ligger bara några steg från den vackra strandpromenaden i det mycket eftertraktade området...

350.000
50 m2
Portixol - El Molinar
1
1
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Lyxvilla med 5 sovrum med licens för semesteruthyrning i Son Vida

Ref. MF2434

Den här charmiga villan i medelhavsstil är belägen i Son Vida och har totalrenoverats för att skapa ett modernt, fräscht och ljust hem, en...

3.500.000
465 m2
100 m2
Son Vida
5
5
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Lyxig finca med panoramautsikt i Pollensa

Ref. MF2482

Denna nyligen färdigställda villa i Medelhavsstil finner vi på ett lugnt läge nära Pollensa på norra delen av Mallorca. Huset...

3.450.000
405 m2
80 m2
Pollensa
4
5
Mer om bostaden
Lyxobjekt

Stor takvåning med imponerande utsikt i Paseo Marítimo

Ref. MF2481

Denna fina takvåning är unik i sitt slag! Belägen intill Paseo Marítimo och på kort avstånd från centrala Palma finner vi...

2.500.000
198 m2
168 m2
Paseo Maritimo
4
3
Mer om bostaden
Visa fler objekt

Fyll i dina uppgifter så hjälper vi dig att hitta ditt drömboende

Fyll i dina uppgifter så hjälper vi dig att hitta ditt drömboende

Vänligen fyll i vårt formulär för förfrågningar genom att klicka på länken. I formuläret kan du dessutom välja om du vill bli informerad om våra senaste fastigheter via e-post eller nyhetsbrev.

Frågeformulär